INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Natalia Pomian (po mężu Eychhorn)  

 
 
1877-07-07 - 1944-08-07
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pomian (właściwe Borodzicz), zamężna Eychhorn, Natalia (1877–1944), aktorka, śpiewaczka. Ur. 7 VII w Warszawie, była córką Mikołaja Borodzicza, uczestnika powstania styczniowego, urzędnika Namiestnictwa, i Tekli z Grabskich, z rodziny ziemiańskiej, osiedlonej w Warszawie na skutek popowstaniowej konfiskaty majątku. Ukończyła pensję w Warszawie, następnie uczęszczała na prywatne lekcje śpiewu. Działalność artystyczną zapoczątkowała występami wokalnymi (mezzospran) na koncertach estradowych i w salonach warszawskich. Dn. 31 V 1902 zadebiutowała pod pseud. Pomian (herb matki) w Teatrze Ludowym w Warszawie w „Kominiarzach” F. Domnika i została zaangażowana do zespołu tej sceny, kierowanego przez Mariana Gawalewicza. Wg sprawozdawcy „Kuriera Warszawskiego” P. «wywarła bardzo korzystne wrażenie», dziennikarz radził jedynie, by się tylko nauczyła «głośniej mówić i nie obawiać się niczego…». Dwa lata później wg oceny „Kuriera Porannego” P. «mówiła tak ładnie i czysto, jak rzadko». W ciągu czterech prawie sezonów zagrała na tej scenie kilkanaście ról, m. in. Hankę („Staroświecczyzna i postęp czasu” J. N. Kamińskiego), Zosię („Szukajcie dziecka” Z. Przybylskiego), Mariannę („Biedna dziewczyna” L. Krenna), a także role w komediach muzycznych, jak „Podróż po Warszawie” F. Schobera, „Młyn diabelski” K. F. Henslera, „Pani majstrowa z Podwala” E. Błotnickiego, w których również wykonywała partie wokalne. Dn. 7 VII 1903 poślubiła Franciszka Eychhorna, studenta architektury Warszawskiego Instytutu Politechnicznego. Na początku 1906 r., na skutek strajku szkolnego, wyjechała z mężem z Warszawy. Początkowo występowała w Łodzi, zaś latem t. r. z zespołem łódzkim pod dyrekcją Mariana Gawalewicza gościnnie w Filharmonii Warszawskiej, m. in. jako Ewa („Rabagas” V. Sardou), Helena („Ogniem i mieczem” B. Pobóg wg H. Sienkiewicza), Hanka („Chłopi” wg W. S. Reymonta). W l. 1906–8 występowała w Teatrze Miejskim w Krakowie pod dyrekcją Ludwika Solskiego, używając nazwiska Borodzicz, niekiedy Pomian-Borodzicz. Ważniejsze role na scenie krakowskiej to: Laura („Kordian” J. Słowackiego), Anna („Warszawianka” S. Wyspiańskiego), Barbara („Zgon Barbary Radziwiłłówny” S. Wyspiańskiego), Aniela („Śluby panieńskie” A. Fredry), Klara („Zemsta” A. Fredry), Celia („Jak wam się podoba” W. Szekspira), Sońka („Odwieczna baśń” S. Przybyszewskiego). Oczarowanie Wyspiańskim i Młodą Polską zostało jej na całe życie. W sezonie 1908/9 grała w Teatrze Miejskim we Lwowie prowadzonym przez Ludwika Hellera.

Po powrocie do Warszawy w l. 1909–21 P. należała do zespołu dramatu warszawskich Teatrów Rządowych i występowała głównie na scenie Teatru Rozmaitości, a także Wielkiego i Letniego, grając m. in. Ewelinę („Srebrne szczyty” T. Konczyńskiego), Alinę („Balladyna” J. Słowackiego), Amelię („Horsztyński” J. Słowackiego), Helenę („Sen nocy letniej” W. Szekspira), Marynę („Car Samozwaniec” A. Nowaczyńskiego), Teresę („Orlątko” E. Rostanda), Julię Korbiel („Tamten” G. Zapolskiej), Panią Grabowską („Książę Józef Poniatowski” J. K. Zielińskiego), Matkę Boską („Betleem polskie” L. Rydla), Betty („Podpory społeczeństwa” H. Ibsena). W ostatnim okresie grała Panią Dobrójską („Śluby panieńskie” A. Fredry) i Daumową („Panna Maliczewska” G. Zapolskiej). W r. 1913 wyjeżdżała na gościnne występy do Lwowa, w r. 1921 ze względów rodzinnych ustąpiła ze sceny. Odznaczała się bardzo dobrymi warunkami scenicznymi i głębokim, ujmującym głosem, które to cechy predestynowały ją do różnorodnych ról od tzw. amantek lirycznych, do ról o silnym ładunku dramatycznym, np. Nike spod Cheronei w „Nocy listopadowej” S. Wyspiańskiego. Uczestniczyła w pracach Związku Artystów Scen Polskich (ZASP), w r. 1919 była delegatem Teatru Rozmaitości na I Zjazd ZASPu, na III Walnym Zjeździe jego Delegatów została wybrana do Zarządu Głównego (1921). W r. 1920 brała żywy udział w koncertach i imprezach dla żołnierzy, organizowanych przez ZASP i Polski Biały Krzyż. Zaginęła bez wieści podczas powstania warszawskiego, prawdopodobnie rozstrzelana przez Niemców w rejonie pl. Żelaznej Bramy 7 VIII 1944.

Z mężem Franciszkiem Eychhornem, architektem, P. miała córki: Natalię Hiszpańską (zob.) i Hannę, zamężną Szwankowską, historyka.

 

Słown. Teatru Pol. (bibliogr., ikonogr.); – Słowacki na scenach krakowskich, Kr. 1979; Szwankowski E., Teatry Warszawy w latach 1765–1918, W. 1979; Taborski R., Warszawskie teatry prywatne w okresie Młodej Polski 1905–1918, W. 1980; Wosiek M., Historia teatrów ludowych. Polskie zespoły zawodowe 1898–1914, W. 1975; Wysiński K. A., Związek Artystów Scen Polskich 1918–1950, W. 1979; – Domański P. J., Repertuar teatrów warszawskich 1907–1910, W. 1977; Wosiek M., Repertuar teatrów warszawskich. Teatr Ludowy 1899–1906, W. 1976; – Informacje Hanny Szwankowskiej.

Barbara Berger

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt Hübner

1930-03-23 - 1989-01-12
reżyser teatralny
 

Stanisław Wohl

1912-07-24 - 1985-05-25
reżyser filmowy
 

Tadeusz Teodor Miciński

1873-11-09 - II 1918
pisarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Janusz Sokołowski

1921-10-29 - 1997-05-18
chemik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.